کارت‌های گرافیک مخصوص گیمینگ Xe HPG اینتل

رسمی: سال آینده منتظر کارت‌های گرافیک مخصوص گیمینگ Xe HPG اینتل باشید

شب گذشته اینتل جزئیات تازه‌ای از برنامه‌های خود برای عرضه پردازنده‌های گرافیکی مجزا  و کارت‌های گرافیک گیمینگ Xe ارائه کرد. حالا می دانیم اینتل یک ریزمعماری گرافیکی جداگانه به نام Xe HPG برای گیمرها طراحی می‌کند و سال آینده می‌توانید کارت گرافیک گیمینگ اینتل بخرید. جزئیات را در ادامه همین نوشتار بخوانید.

پس از هفته‌ها شایعه، اینتل رسماً تأیید کرد یک گونه مجزا از ریزمعماری گرافیکی Xe را به نام Xe HPG برای گیمرها طراحی می‌کند. به این ترتیب نسخه گیمینگ پردازنده‌های گرافیکی Xe اینتل متفاوت از گونه‌های دیگر آن خواهند بود.

rahJIcQcMQ8d5987.jpg

طبق اعلام رسمی اینتل، این کمپانی چندین گونه پردازنده گرافیکی بر پایه ریزمعماری Xe طراحی می‌کند که تفاوت‌های بنیادین در سطح قطعه سیلیکونی و ریزمعماری دارند. هرچند همه پردازنده‌های گرافیکی نسل جدید اینتل بر پایه ریزمعماری Xe هستند، اما اینتل گونه Xe LP را برای لپ تاپ‌ها و پردازنده‌های گرافیکی مجتمع، گونه Xe HP را برای شتاب دهنده‌ها و گونه HPC را برای محاسبات سریع عرضه می‌کند. گونه Xe HPG نیز مخصوص گیمرها است.

tNfCez9QeR4GxWMU.jpg

در این مقطع از گونه‌های مختلف Xe به عنوان ریزمعماری یاد می‌شود اما ممکن است چند قطعه سیلیکونی متفاوت باشند.

اینتل صریحاً اعلام کرده تولید پردازنده‌های گرافیکی مخصوص گیمینگ Xe HPG را به یک یا چند شرکت سازنده تراشه ثالث برون سپاری می‌کند اما گونه‌های دیگر با استفاده از خطوط تولید خود اینتل ساخته خواهند شد.

به این ترتیب ریزمعماری گرافیکی جدید Xe اینتل طیف وسیعی از محصولات را پوشش می‌دهد که از پردازنده گرافیکی داخلی گرفته تا کارت گرافیک گیمینگ را شامل می‌شود. خبر بد اینکه قرار نیست تا پیش از سال 2021 میلادی کارت‌های گرافیک گیمینگ Xe HPG از راه برسند.

7qaXUlk1v0Suq1kp.jpg

احتمالاً کارت‌های گرافیک Xe HPG اینتل از حافظه ویدئویی GDDR6 بهره می‌برند. برای این کارت‌ها قابلیت‌های روز چون سازگاری کامل با قابلیت‌های پیشرفته رابط برنامه نویسی DirectX 12 Ultimate مایکروسافت و بهره‌مندی از شتاب دهنده سخت افزاری برای Ray-Tracing مورد انتظار است.

Xe LP اولین محصول گرافیکی Xe اینتل است که به صورت پردازنده گرافیکی داخلی در قالب پردازنده‌های لپ تاپ Tiger Lake با فناوری ساخت 10 نانومتری SuperFin عرضه می‌شود. اینتل برای تولید پردازنده‌های گرافیکی مخصوص گیمینگ Xe HPG از ظرفیت تولید سازندگان ثالث تراشه بهره خواهد گرفت که TSMC محتمل‌ترین آنها است.

با توجه به اطلاعات رسمی ارائه شد، باید کارت گرافیک بعدی خود را از میان محصولات انویدیا یا AMD انتخاب کنید و پیش از سال 2021 یا حتی 2022 نمی‌توانید یک کارت گرافیک مخصوص گیمینگ اینتل خریداری کنید.