پردازنده 10 نانومتری SuperFin

اینتل: فناوری ساخت پردازنده 10 نانومتری SuperFin ما با فناوری 7 نانومتری برابری می‌کند

احتمالاً می دانید اینتل از نظر فناوری ساخت پردازنده از رقبا عقب افتاده است و در حالی که محصولات روز با فناوری ساخت 7 نانومتری تولید می‌شوند؛ این شرکت به دنبال تولید تراشه با فناوری ساخت 10 نانومتری است. حالا اینتل می‌گوید فناوری ساخت 10 نانومتری بهبود یافته این کمپانی قادر به رقابت با فناوری ساخت 7 نانومتری TSMC است.

اینتل نسخه بهبود یافته از فناوری ساخت 10 نانومتری خود را SuperFin می‌خواند، این فناوری در اصل همان +10 نانومتری محسوب می‌شود اما اینتل از نام گذاری ساده‌تری برای آن استفاده کرده است. SuperFin اولین نسل بهبود یافته از فناوری ساخت 10 نانومتری اینتل است که برای اولین بار با پردازنده‌های نسل دهمی Ice Lake بکار گرفته شد.

Intel-2020-Architecture-Day-1-1200x510.jpg

اینتل ادعا می‌کند فناوری ساخت 10 نانومتری SuperFin این کمپانی از نظر راندمان انرژی قادر به رقابت با فناوری‌های  ساخت کلاس 7 نانومتری رقبایی چون TSMC و سامسونگ است. آخرین نسل بهبود یافته از فناوری ساخت 10 نانومتری اینتل با بین 3 تا 5 درصد افزایش راندمان انرژی همراه بود اما اینتل ادعا می‌کند افزایش راندمان SuperFin قابل مقایسه با مهاجرت به یک فناوری ساخت جدیدتر خواهد بود.

در صورتی که ادعاهای اینتل درست باشد، این کمپانی بدون مهاجرت به یک فناوری ساخت کوچک‌تر، به بهبود چشمگیر راندمان انرژی دست یافته است. محصولات فعلی اینتل با استفاده از فناوری ساخت قدیمی 14 نانومتری تولید می‌شوند.

Intel-2020-Architecture-Day-5-1200x675.jpg

آن‌طور که اینتل خود می‌گوید، بهبودهای فناوری ساخت 10 نانومتری SuperFin عمدتاً حاصل از دو نوآوری است. این دو نو آوری متشکل از خازن‌های SuperMIM و ترانزیستورهای FinFET  بازطراحی شده هستند.

اینتل می‌گوید خازن‌های SuperMIM جدید پنج برابر ظرفیت بیشتری نسبت به فناوری‌های همین کلاس دارند. ترانزیستورهای FinFET بازطراحی شده نیز به لطف کاهش 30 درصدی مقاومت، قادر به عبور شدت جریان بالاتری هستند.

به این ترتیب اینتل ادعا می‌کند بدون مهاجرت به یک فناوری ساخت کوچک‌تر چون 7 نانومتری، همان سطح از بهبود راندمان انرژی را با فناوری ساخت 10 نانومتری ارائه می‌کند. فناوری ساخت 10 نانومتری SuperFin اینتل در پردازنده‌های لپ تاپ Tiger Lake مورد استفاده قرار خواهد کرد.

Intel-2020-Architecture-Day-2-1200x675.jpg

متأسفانه پردازنده‌های نسل یازدهمی یازدهمی اینتل که با کُد Rocket Lake-S شناخته می‌شوند، با همان فناوری ساخت 14 نانومتری تولید می‌شوند. بنابراین به‌کارگیری فناوری ساخت بهبودیافته 10 نانومتری SuperFin به پردازنده‌های مخصوص لپ تاپ محدود می‌شود.

در صورتی که خواهان پردازنده‌های دسکتاپ تولید شده با فناوری ساخت 10 نانومتری SuperFin هستید، باید تا زمان نسل دوازدهم یا Alder Lake منتظر بمانید که انتظار می‌رود اواخر سال 2021 یا حتی در سال 2022 عرضه شود. احتمالاً اینتل برای تولید پردازنده های نسل دوازدهمی Alder Lake بازهم از یک نسخه بهبود یافته از فناوری ساخت 10 نانومتری خود استفاده خواهد کرد که جدیدتر از SuperFin خواهد بود.