کوالکام از تراشه اسنپدراگون 768G رونمایی کرد

کوالکام از تراشه اسنپدراگون 768G رونمایی کرد

کوالکام از جدیدترین تراشه خود به‌نام اسنپدراگون 768G رونمایی کرد که مناسب برای محصولات گیمینگ است.

کوالکام از تراشه اسنپدراگون 768G رونمایی کرد
کوالکام از تراشه اسنپدراگون 768G رونمایی کرد

چندی پیش اخباری منتشر شد که گوشی هوشمندی از ردمی شیائومی با تراشه اسنپدراگون 768G مشاهده شده است. بعد از مدتی نیز افشاگری وجود چنین تراشه‌ای را تأیید کرد.

حال، شرکت کوالکام از جدیدترین تراشه خود، اسنپدراگون 768G رونمایی کرده است که اطلاعات منتشر‌شده قبلی را تأیید می‌کند. اسنپدراگون 768G درواقع نسخه‌ای تقویت‌شده از اسنپدراگون 765G است که مهم‌ترین تفاوت آن در بهبود عملکرد پردازنده گرافیکی خلاصه می‌شود.

اسنپدراگون 765G در دسامبر سال ۲۰۱۹ رونمایی شد و مخصوص محصولاتی به شمار می‌رفت که مناسب گیمینگ هستند. اسنپدراگون 765G در کنار نسخه استاندارد اسنپدراگون ۷۶۵ و همچنین پرچم‌دار شرکت کوالکام، اسنپدراگون ۸۶۵ در حالی معرفی شد که علاوه بر برخورداری از عملکردی قابل‌توجه، امکان پشتیبانی از فناوری ارتباطات 5G را نیز ارائه می‌داد؛ البته با این تفاوت که مودم 5G روی تراشه اسنپدراگون ۷۶۵ و 765G کار گذاشته شده است؛ اما اسنپدراگون ۸۶۵ به مودمی جداگانه برای برخورداری از ارتباطات 5G نیاز دارد.

تفاوت اصلی میان دو تراشه اسنپدراگون ۷۶۵ و 765G در برخورداری مدل گیمینگ از پردازنده گرافیکی آدرنو ۶۲۰ بود و باعث می‌شد که اسنپدراگون 765G در پردازش داده‌های گرافیکی تا ۲۰ درصد نسبت به نسخه استاندارد عملکرد بهتری داشته باشد.

مقامات کوالکام در زمان رونمایی از اسنپدراگون 768G اعلام کردند که پردازنده گرافیکی تراشه جدید نسبت به اسنپدراگون 765G از ۱۵ درصد عملکرد بهتر برخوردار است. درواقع هسته‌های پردازنده اصلی از فرکانس ۲/۴ گیگاهرتز به فرکانس ۲/۸ گیگاهرتز ارتقا یافته و باعث بهبود ۱۵ درصدی عملکرد نسبت به مدل پیشین شده است.

تقریبا در بیشتر موارد می‌توان شباهت‌هایی میان دو تراشه اسنپدراگون 765G و 768G یافت. هردو مجهز به مودم ایکس ۵۲ هستند که از آنتن‌های mmWave و ارتباطات ۶ گیگاهرتزی نوع 5G پشتیبانی می‌کند.

از اولین محصولاتی که همراه‌با اسنپدراگون 768G معرفی شده است به گوشی شیائومی ردمی کی ۳۰ مدل Racing Edition می‌توان اشاره کرد که امروز رونمایی شد.