امکان پشتیبانی از LPDDR5 در پردازنده‌های Intel Tiger Lake U

امکان پشتیبانی از LPDDR5 در پردازنده‌های Intel Tiger Lake U

 

پردازنده‌های Intel Tiger Lake U
پردازنده‌های Intel Tiger Lake U

 

یک پردازنده ناشناخته چهار هسته‌ای Tiger Lake Y چند ماه پیش در فضای اینترنت در حالی که از حافظه‌ LPDDR4X استفاده می‌کرد، مشاهده شد. حالا اما افشا کننده معروف سخت افزار KOMACI_ENSAKA در تاییدیه‌های کمیسیون اقتصادی اوراسیا متوجه شده پردازنده‌های آینده Tiger Lake U برای لپ تاپ‌های سبک و باریک با حافظه‌های LPDDR5 سازگار خواهند بود.

در حالی که LPDDR4X حداکثر به 4266 مگابیت بر ثانیه می‌رسد، LPDDR5 می‌تواند این مقدار را به 6400 مگابیت بر ثانیه افزایش دهد. مهم‌تر از آن LPDDR5 می‌تواند تا 30 درصد مصرف کمتری نسبت به LPDDR4X به همراه داشته باشد. این یک موضوع حیاتیست زمانی که شما در نظر بگیرید که سری U و Y اینتل پردازنده‌هایی هستند که دستگاه‌های موبایل با طول عمر بالا را هدف گرفته‌اند.

رهبران صنعت حافظه یعنی SK Hynix و Samsung هدف مشترک خود یعنی عرضه DDR5 تا پایان سال را قبلا به اشتراک گذاشته‌اند. بنابراین کاملا قابل تصور است که Tiger Lake U که برای عرضه در سال بعد برنامه ریزی شده از مزایای حافظه‌ جدید LPDDR5 بهره ببرد.

Tiger Lake در واقع جانشین Ice Lake فعلی خواهد شد و این یعنی ما شاهد دومین خانواده از چیپ‌هایی خواهیم بود که از فناوری 10 نانومتری اینتل بهره می‌برند. معرفی Tiger Lake احتمالا با بهبودهای بسیار و هیجان انگیزی همراه خواهد بود. برای شروع Tiger Lake همین حالا نیز مشاهده شده که 50 درصد حافظه کش سطح سه بیشتری در اختیار دارد. چیپ 10 نانومتری در کنار جدیدترین تکنولوژی گرافیکی نسل دوازدهم اینتل قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است شاهد پشتیبانی PCI Express 4.0 نیز باشیم. اخیرا یک لیک مربوط به Phantom Canyon NUC نیز یک پردازنده Tiger Lake U با توان حرارتی 28 وات و چهار خط PCIe 4.0 را به نمایش می‌گذاشت.

احتمال می‌رود اینتل Tiger Lake را برای رقابت با AMD Renoir APU آماده کند که برای سال بعد در نظر گرفته‌ شده‌اند. در یکی از وصله‌های لینوکس مشخص شده که ممکن است Renoir با پشتیبانی از حافظه‌های LPDDR4X 4266 عرضه شود که در این صورت Tiger Lake می‌تواند با برگ برنده حداقل در بحث پشتیبانی از حافظه‌های سریع‌تر همراه باشد.