کارت‌های گرافیک Xe-HPG اینتل

سال آینده می‌توانید با کارت‌های گرافیک Xe-HPG اینتل بازی کنید

احتمالاً می دانید اینتل در حال توسعه ریزمعماری گرافیکی Xe برای پردازنده‌های گرافیکی مجزا و شتاب دهنده‌ها است. حالا شنیده‌ها حاکی از توسعه یک ریزمعماری دیگر به نام Xe-HPG با فناوری Ray-Tracing برای کارت‌های گرافیک مخصوص گیمینگ است.

نقشه راه پردازنده‌های گرافیک مجزا Xe اینتل شامل محصولات مختلفی است که بخش‌های مختلف بازار را هدف می‌گیرند و از لپ تاپ‌ها تا کارت‌های گرافیک گیمینگ و محاسبات سریع را شامل می‌شود. با این حال هیچ گاه اینتل به مشخصات پردازنده‌های گرافیکی خود اشاره نکرده است اما به نظر می‌رسد از تراشه‌های حافظه GDDR6 برای حافظه ویدئویی بهره می‌گیرندکه ارزان‌تر از فناوری‌های پیشرفته‌تر هستند. البته اینتل در شتاب دهنده‌های مخصوص محاسبات سریع از حافظه HBM بهره خواهد گرفت.

544554.PNG

انویدیا دو سال قبل سری GeForce RTX 20 از پردازنده‌های گرافیکی خود را با پشتیبانی از شتاب بخشی سخت افزاری به Ray-Tracing معرفی کرد و انتظار می‌رود پردازنده‌های گرافیکی پیش رو AMD RDNA2 نیز از این قابلیت برخوردار باشد.

اینتل هم تأیید کرده پردازنده‌های گرافیکی Xe-HPG نیز از شتاب دهنده سخت افزاری برای Ray-Tracing بهره می‌برند. ظاهراً هم اکنون پردازنده‌های گرافیکی بر پایه ریزمعماری یاد شاید هم قطعه سیلیکونی Xe-HPG در آزمایشگاه‌های اینتل آزمایش‌های خود را می‌گذارند و سال 2021 روانه بازار خواهند شد.

یکی از محصولات بر پایه Xe-HPG با کُد XeHP HD Graphics Neo شناخته می‌شود که از آن به عنوان Arctic Sound هم اسم برده می‌شود. این پردازنده گرافیکی در چندین گونه عرضه خواهد شد که کارایی آنها متفاوت خواهد بود. ظاهراً بهترین نسخه آن از 2048 واحد اجرایی بهره می‌برد.
انتظار می‌رود به زودی اینتل در خلال یک رویداد مجازی، جزئیات بیشتری درباره پردازنده‌های گرافیکی گیمینگ Xe ارائه کند.